BZT52B12-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52B12-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52B12-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52B12-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B12-E3-18
Description
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 12 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW