BZT52C12Q-13-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C12Q-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C12Q-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C12Q-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C12Q-13-F
Description
DIODE ZENER 12V 370MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 370 mW ±5.42% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.42%
Package / Case
Power - Max
370 mW
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V