1.5KE43A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
In Stock: 985
Taiwan Semiconductor Corporation
59.3V Clamp 25.3A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE43A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE43A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE43A-E3/73
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V