1.5KE43A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 477
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 4 981
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 294
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
59.3V Clamp 25.3A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE43A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE43A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE43A-E3/51
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V