1.5KE120-E3/73 is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 575
173V Clamp 8.7A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE120-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE120-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120-E3/73
Description
TVS DIODE 97.2VWM 173VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
97.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
108V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
173V