IMC1210ER5R6J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 18 917
Datasheet
TDK
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 217 mA 1.6Ohm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210ER5R6J
DigiKey Part Number
IMC1210ER5R6J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210ER5R6J
Description
FIXED IND 5.6UH 217MA 1.6 OHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)