IHCL4040DZEK220M51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
22 µH Shielded Molded Inductor 2.5 A 189.6mOhm Max Nonstandard
IHCL4040DZEK220M51
DigiKey Part Number
541-IHCL4040DZEK220M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHCL4040DZEK220M51
Description
FIXED IND 22UH 2.5A 189.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
4.75A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
189.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.420" L x 0.400" W (10.67mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)