VDRS10P250BKE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2 990
Datasheet
390 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
VDRS10P250BKE
DigiKey Part Number
VDRS10P250BKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS10P250BKE
Description
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
58J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 12mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V