S152K39Y5PP6TK5R is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
1500 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
S152K39Y5PP6TK5R
DigiKey Part Number
S152K39Y5PP6TK5R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S152K39Y5PP6TK5R
Description
CAP CER 1500PF 2KV Y5P RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
S152K39Y5PP6TK5R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)