MRS16000C1200FCT00
DigiKey Part Number
BC4542CT-ND - Cut Tape (CT)
BC4542TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS16000C1200FCT00
Description
RES 120 OHM 1% 0.4W AXIAL
Detailed Description
120 Ohms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRS16000C1200FCT00 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)