MKT1817333255G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
0.033 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
MKT1817333255G
DigiKey Part Number
MKT1817333255G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKT1817333255G
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V