MAL214660182E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
In Stock: 700
In Stock: 155
1800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
MAL214660182E3
DigiKey Part Number
MAL214660182E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214660182E3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.625 A @ 100 Hz
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C