MAL214631331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 360
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
MAL214631331E3
DigiKey Part Number
MAL214631331E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214631331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C