K105K20X7RF5UH5
DigiKey Part Number
BC2668CT-ND - Cut Tape (CT)
BC2668TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K105K20X7RF5UH5
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K105K20X7RF5UH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)