RDER71H105K2P1H03B
DigiKey Part Number
490-8817-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER71H105K2P1H03B
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RDER71H105K2P1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)