K101J15C0GF53K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
In Stock: 6 896
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 215
TDK
KYOCERA AVX
In Stock: 75
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K101J15C0GF53K2
DigiKey Part Number
K101J15C0GF53K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K101J15C0GF53K2
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K101J15C0GF53K2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)