BFC236756223 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
0.022 µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC236756223
DigiKey Part Number
BFC236756223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC236756223
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V