KCS01X024EACA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for KCS01X024EACA is not available
KCS01X024EACA
DigiKey Part Number
1111-KCS01X024EACA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCS01X024EACA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
12 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
125 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
3W
Switching Voltage
600VDC - Max
Coil Resistance
210Ohms