KCS01X024EACA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
TE Connectivity KILOVAC KCS Series | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KCS01X024EACA
DigiKey Part Number
A124439-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCS01X024EACA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
12 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
125 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
3W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
210Ohms
Switching Voltage
600VDC - Max