JMGAC-18P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
New Product
Image for JMGAC-18P is not available
JMGAC-18P
DigiKey Part Number
1111-JMGAC-18P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGAC-18P
Description
JMGAC-18P=M39016/17-035P
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Series
Must Operate Voltage
10.5 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.91 VDC
Part Status
Active
Operate Time
2 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
1.5 ms
Coil Voltage
18VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Grade
Military
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/17
Coil Current
20.5 mA
Coil Resistance
880 Ohms