J1MSC-12XM is available for purchase but is not normally stocked.
New Product
Image for J1MSC-12XM is not available
J1MSC-12XM
DigiKey Part Number
1111-J1MSC-12XM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1MSC-12XM
Description
J1MSC-12XM = M39016/10-035M
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.63 VDC
Operate Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
2.5 ms
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Resistance
1025 Ohms
Coil Current
11.7 mA