J1MACD-12XL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
New Product
Image for J1MACD-12XL is not available
J1MACD-12XL
DigiKey Part Number
1111-J1MACD-12XL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1MACD-12XL
Description
LOW SIGNAL RELAYS-PCB J1MACD-12X
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Part Status
Active
Must Operate Voltage
7 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
0.63 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
2 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Load - Max Switching
115VA, 28W
Relay Type
General Purpose
Coil Current
24 mA
Coil Resistance
500 Ohms