RT-3-NO.1-0-1.25IN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Image for RT-3-NO.1-0-1.25IN is not available
RT-3-NO.1-0-1.25IN
DigiKey Part Number
RT-3-NO.1-0-1.25IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT-3-NO.1-0-1.25IN
Description
HEAT SHRINK TUBING
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.240" (6.10mm) 2.5 to 1 Black 0.104' (31.75mm, 1.25")
Category
Recovered Wall Thickness
0.031" (0.79mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.104' (31.75mm, 1.25")
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.240" (6.10mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.095" (2.41mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
HEATSHRINK 0.24" X 0.083' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.24" X 4' BLACK
HEATSHRINK 0.24" BLACK