RPS-CT-50M-12.7-OUT-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for RPS-CT-50M-12.7-OUT-2 is not available
RPS-CT-50M-12.7-OUT-2
DigiKey Part Number
484-RPS-CT-50M-12.7-OUT-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-CT-50M-12.7-OUT-2
Description
PRINTABLE CONTINOUS TUBING
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 3 to 1 Red 164.0' (50.0m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.166" (4.22mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Series
Material
Packaging
Box
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
164.0' (50.0m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)