ES1000-NO.1-C1-X-50MM
DigiKey Part Number
ES1000-NO.1-C1-X-50MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES1000-NO.1-C1-X-50MM
Description
HEATSHRINK 0.225" X 0.164' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.225" (5.72mm) 4 to 1 Clear 0.164' (50.00mm, 1.97")
Category
Recovered Wall Thickness
0.047" (1.19mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.164' (50.00mm, 1.97")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.225" (5.72mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 7 312
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
HEATSHRINK 0.225" X 4' CLEAR
In-Stock: 328
HEATSHRINK 0.225" X 0.213' CLEAR
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.225" X 0.082' CLEAR
HEATSHRINK 0.225" X 0.098' CLEAR
HEATSHRINK 0.225" X 0.131' CLEAR