FK24C0G2A102JN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 48
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 615
Datasheet
Upgrade
In Stock: 500
Upgrade
In Stock: 378
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 0
In Stock: 931
In Stock: 35
KEMET
In Stock: 797
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 937
Murata Electronics
KYOCERA AVX
In Stock: 10
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK24C0G2A102JN000
DigiKey Part Number
445-FK24C0G2A102JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24C0G2A102JN000
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24C0G2A102JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)