NLV25T-1R0J-PF
DigiKey Part Number
445-1725-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1725-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1725-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-1R0J-PF
Description
FIXED IND 1UH 245MA 1.1 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 245 mA 1.1Ohm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
NLV25T-1R0J-PF Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
245MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)