FG20X7R1C226MRT00
DigiKey Part Number
445-FG20X7R1C226MRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7R1C226MRT00
Description
CAP CER 22UF 16V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG20X7R1C226MRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)