FG22X7R1E226MRT00
DigiKey Part Number
445-FG22X7R1E226MRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R1E226MRT00
Description
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL
Detailed Description
22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG22X7R1E226MRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)