FA24X7S2A105KRU00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1 543
Datasheet
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FA24X7S2A105KRU00
DigiKey Part Number
445-181718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24X7S2A105KRU00
Description
CAP CER 1UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA24X7S2A105KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)