NRS4018T1R0NDGJV
DigiKey Part Number
587-3575-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3575-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS4018T1R0NDGJV
Description
FIXED IND 1UH 3.2A 32.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 32.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS4018T1R0NDGJV Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
32.4mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
90MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
4A