SRN4018TA-1R0M
DigiKey Part Number
SRN4018TA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4018TA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4018TA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4018TA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 3.2A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 27mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4018TA-1R0M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
27mOhm
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
145MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
4A