MCJCU31LBC7475MTDA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 1 740
Datasheet
4.7 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
MCJCU31LBC7475MTDA1J
DigiKey Part Number
587-MCJCU31LBC7475MTDA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCU31LBC7475MTDA1J
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCJCU31LBC7475MTDA1J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)