MCASG21GSB5105KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 7 900
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
MCASG21GSB5105KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASG21GSB5105KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASG21GSB5105KTNA1J
Description
CAP CER 1UF 35V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASG21GSB5105KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)