MCASE21GSB5225KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3 000
Datasheet
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
Murata Electronics
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
MCASE21GSB5225KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASE21GSB5225KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASE21GSB5225KTNA1J
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASE21GSB5225KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)