MAJCU31LBB7105MTEA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 21
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2 126
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Image for MAJCU31LBB7105MTEA01 is not available
MAJCU31LBB7105MTEA01
DigiKey Part Number
587-MAJCU31LBB7105MTEA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAJCU31LBB7105MTEA01
Description
MLCC, 1206, 50V, X7R, 1 UF20 %
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)