LSXBD4040KKL150M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
15 µH Shielded Wirewound Inductor 510 mA 510mOhm Nonstandard
LSXBD4040KKL150M
DigiKey Part Number
587-LSXBD4040KKL150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXBD4040KKL150MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXBD4040KKL150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXBD4040KKL150M
Description
FIXED IND 15UH 510MA 510 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
470mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
510mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
24MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)