LCXNE3030KKT3R3MN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.03 A 130mOhm 1212 (3030 Metric)
LCXNE3030KKT3R3MN
DigiKey Part Number
587-LCXNE3030KKT3R3MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNE3030KKT3R3MN
Description
FIXED IND 3.3UH 1.03A 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LCXNE3030KKT3R3MN Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
64MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)