SRN3010BTA-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRN3010BTA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3010BTA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3010BTA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3010BTA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 156 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 156mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN3010BTA-3R3M Models
Category
DC Resistance (DCR)
156mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
86MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
3010
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)