FBMJ3216HM380NT8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 15 891
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Image for FBMJ3216HM380NT8 is not available
FBMJ3216HM380NT8
DigiKey Part Number
587-FBMJ3216HM380NT8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMJ3216HM380NT8
Description
FERRITE BEAD 38 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 6A 5mOhm
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
DC Resistance (DCR) (Max)
5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
38 Ohms @ 100 MHz