MF35101V2-1000U-A99
MF35101V2-1000U-A99
Sunon Demonstrates the Autorestart and Reverse Airflow Features
MF35101V2-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF35101V2-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 35mm L x 35mm H Vapo-Bearing™ 6.5 CFM (0.182m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF35101V2-1000U-A99 Models
Category
Noise
21.8dB(A)
Mfr
Power (Watts)
420 mW
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 35mm L x 35mm H
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.035A
Air Flow
6.5 CFM (0.182m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.130 in H2O (32.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C