MF35101V1-1000U-A99
MF35101V1-1000U-A99
Sunon Customized Fans
MF35101V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF35101V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 35mm L x 35mm H Vapo-Bearing™ 7.2 CFM (0.202m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF35101V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
28.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
720 mW
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 35mm L x 35mm H
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
7.2 CFM (0.202m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (55.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C