SM15T36AY
DigiKey Part Number
497-10902-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10902-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10902-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T36AY
Description
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.3V Clamp 156A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM15T36AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
156A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.3V