1.5SMC36A-AU_R2_000A1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5SMC36A-AU_R2_000A1 |
Description | TVS DIODE 30.8VWM DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 49.9V Clamp 30A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30.8V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 34.2V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 49.9V | Base Product Number |