SIT8920BM-13-33E-28.800000
DigiKey Part Number
1473-SIT8920BM-13-33E-28.800000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8920BM-13-33E-28.800000
Description
MEMS OSC XO 28.8000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
28.8 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
LVCMOS, LVTTL
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)