SIT8008AI-23-33S-1.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008AI-23-33S-1.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008AI-23-33S-1.000000
Description
MEMS OSC XO 1.0000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
1 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)