SIT5501AICWU-33N0-10.000000X
DigiKey Part Number
1473-SIT5501AICWU-33N0-10.000000XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5501AICWU-33N0-10.000000X
Description
MEMS OSC TCXO 10.000000 MHZ CLIP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 3.3V 10-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±10ppb
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
53mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
10-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
10-CQFN (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Output
Clipped Sine Wave
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V