SIT1602BI-72-18N-33.333330
DigiKey Part Number
1473-SIT1602BI-72-18N-33.333330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602BI-72-18N-33.333330
Description
MEMS OSC XO 33.33333MHZ H/LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
33.33333 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.1mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Output
HCMOS, LVCMOS
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)