SIT1579AI-J3-33E-0002.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT1579AI-J3-33E-0002.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1579AI-J3-33E-0002.000000
Description
MEMS OSC XO 2.0000KHZ LVCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
2 kHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 3.3V 4-UFBGA, CSPBGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1579AI-J3-33E-0002.000000 Models
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
5.5µA
Packaging
Strip
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Voltage - Supply
3.3V