CIGT201206EH1R0MNE is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 47 681
Datasheet
1 µH Shielded Thin Film Inductor 1.8 A 110mOhm Max 0805 (2012 Metric)
CIGT201206EH1R0MNE
DigiKey Part Number
1276-6885-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-6885-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIGT201206EH1R0MNE
Description
FIXED IND 1UH 1.8A 110 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CIGT201206EH1R0MNE Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)